High Five Mastering

Masteringové štúdio

Často kladené otázky

Ako dodať audio do High Five Mastering?

Viac

Na poslanie vašich mixov možete použiť ľubovolný FTP servis ako napríklad wetransfer alebo úschovňa, ktoré majú možnosť poslať súbory až do 25GB zdarma. Svoje dáta prosím adresujte na info [zavináč] highfivemastering [bodka] sk

Ak máte dáta iba ako hardcopy, konzultujte so mnou vopred typ formátu a následne ich možete buď poslať na adresu štúdia, alebo ich osobne priniesť a nechať mi ich na recepcii na prízemí, na Štúrovej 3 v Bratislave, v zalepenej obálke na meno High Five Mastering. Recepcia je otvorená non-stop.

Audio Metadata Sheet

Prosím stiahnite si tento Excel súbor: Metadata Formulár

Vpíšte doň potrebné informácie a pošlite mi ho spolu s vaším audiom.

Prosím všimnite si ze Excel ma dva hárky: "Formulár" a "Poznamky"!

Ako obdržím mastre od High Five Mastering?

Viac

Pošlem vám ich cez bezpečný internet transfer. Pred zaslaním je nutné uhradiť celú sumu za master. Až po potvrdení, alebo prijatí platby vám následne pošlem vaše finálne mastre.

Čo je to DDP image?

Viac

DDP (alebo Disc Description Protocol) je špeciálny image (súbor) slúžiaci ako nový spôsob dodania audio CD mastra do lisovňe. Zatiaľ čo v minulosti sa vytváralo špeciálne Red Book Standard Audio CD, ktoré sa následne fyzicky zasielalo do továrne, dnes sa tento proces deje digitálne, čo má nespočetné výhody. Digitálny image obsahujúci Red Book Standard Audio CD je spakovaný a jeho suma je zaslaná do továrne kde si ho môzu stiahnuť, rozpakovať a rovno napalovať na CDčka. Obsah imageu je tým pádom zabezpečený voči ľudskému faktoru (strata pri preprave, poškodenie pri chytaní, atď) a jeho dodanie je tiež značne rýchlejšie. Tieto súbory nebývajú veľké a ich správnosť po prenose sa dá overiť vďaka kontrolnému súčtu, ako je napr. MD5.

Čo je to MD5?

Viac

V skratke, MD5 je kontrolný súčet ktorý sa zapíše do špeciálneho súboru, ktorý sa vytvára pri zapakovaní dát. Slúži na overovanie správnosti integrity dát. Teda ak chcem niekomu poslať napr. spakované DDPi cez internet (napr. ako winrar, alebo winzip), tak si ho príjemca stiahne a spraví si kontrolnú sumu, vďaka MD5 súboru, ktorý mu odhalí či dáta ktoré ste vy zabalili a poslali, sú presne tie dáta, ktoré si dotyčný stiahol a rozbalil. Týmto sa zamedzí chybám ktoré môžu nastať pri digitálnych transferoch. Kontrolný MD5 súbor zpravidla vytvára odosielateľ, čo je v našom prípade na 99% masteringové štúdio.   

Čo je to "secure player"?

Viac

Secure player je špeciálny software na odobrovanie mastrov a najmä DDPi súborov klientom. Žial tento software je dostupný iba pre Mac uživateľov.

Ak budete potrebovať DDP image, pred dokončením final CDčka vám zašlem špeciálnu aplikáciu, po ktorej stiahnutí a následnom spustení sa vám zobrazí kompletný obsah vášho CDčka v digitálnej podobne. Táto aplikácia vyzerá podobne ako iTunes. Je veľmi intuitívna a obsahuje kompletné audio v plnej kvalite ako aj komplet metadáta. Poslúži vám na overenie si správnosti audia, textacií a taktiež na schválenie medzier medzi pesničkami. Je to skrátka presná digitálna kópia Audio-CD ktorá bude vylisovaná v továrni.  

Ako použit secure player?

Viac

Kedže obraz vraví za tisíc slov tu je inštruktážne video ktoré vám umožní pochopiť ako secure player funguje. Ak vám niečo nie je jasné, kľudne nás kontaktujte

Čo je to ISRC kód?

Viac

ISRC (alebo International Standard Recording Code) je špeciálny kód pre hudobné diela, slúžiaci na ich identifikáciu. Vďaka nemu vie umelec, alebo jeho štatutárny zástupca sledovať jeho vysielací pohyb a následne si nárokovať na tantiemi.

Kód pozostáva z dvanástich znakov rozdelených do štyroch sekcii.

  1. Krajina pôvodu: Pre slovensko napríklad SK, pre Anglicko GB, atď... 
  2. Kód registrovateľa: Tento trojmiestny kód môže pozostávať ako z písmen, tak z čísel. Vydáva ho národná ISRC agentúra, čo je na slovensku napr. Slovgram a v Anglicku PPL.  
  3. Referenčný rok: pozostávajúci z dvoch čísel. Pre rok 2018 je to 18, pre rok 2006 je to 06, atď...
  4. Referenčný kód: pozostávajúci z piatich čísel. Zpravidla sa začína jednotkou a chronologicky sa pokračuje daľej. Čiže 00001, 00002, 00003, atď...

Pre názornosť celý kód vyzerá takto (bez pomlčiek): SK-BS1-18-00001

Každá pieseň musí mať pridelený vlastný ISRC kód, aj pokiaľ sa jedná o jej remix, alebo napríklad jej inštrumentálnu verziu.